لیلة الرغائب چگونه شبی است؟


شب دلدادگان شبي است که فرشتگان همگي روي زمينند تا صداي استغفار ما را به عرش ببرند.
«ليله الرغائب» ضيافتي براي خواستن بهترين ها است و او که بخشنده ترين بخشندگان است، کرمش هيچ گاه توقف پذير نبوده و نخواهد بود. امشب شبي است که از وابستگي‌هاي زميني همچون دل‌هاي گره خورده تا دلبستگي‌‌هاي آسماني در قالب نيت هاي پاکتان که شايد حتي بر زبان نيز جاري نساخته باشيد، در نظرتان خواهد آمد و اميد اينکه پيش از تماشاي هلال رجبي ديگر، آرزوهايتان محقق شده باشد.
در چنين ضيافت بي‌کراني، طَبَق‌هاي آرزو از سوي خداوندگار بزرگ بر بندگانش ارزاني ‌مي‌شود و هر انساني بنابر روحيات و اقتضائاتش، آنچه مطلوب نظرش بوده را از اين خان بزرگ برمي‌گيرد و صاحب مهماني تا آنجا که صلاح بنده‌اش باشد، آرزوهايي که فرشتگان حاملش هستند را برآورده مي‌سازد.
يادمان باشد که ظرف بخشندگي خدا محدوديت ندارد...
همانگونه که پيامبر نور و رحمت مي فرمايد:
هر که صبح کند و به امور مسلميـن همت نگمارد ، از آنهانيست ؛و هرکـس بشنود که شخصـى فرياد مـيزنـد: (( اى مسلمانها به فريادم برسيد)) ولـى جـوابـش نگـويد،مسلمان نيست .
پس بياييد براي همه آناني که مي شناسيم دعايي بکنيم. شايد خداي رحمان و رحيم به دليل اينکه ديگران را به فرموده حضرت زهرا سلام الله بر خود مقدم داشتيم ،‌از باب فضل و رحمت خويش حاجات فردي ما را هم نيز برآورده کرده و از پياله معرفت الله سيرابمان کند. ان شاالله.

 

معناي «ليلة الرغائب»
اولين شب جمعه ماه رجب که ماه ريزش رحمت الهي است، «ليلة الرغائب» خوانده مي‌شود، «رغائب» جمع رغيبه به معناي پاداش‌هاي بسيار ارجمند و سَمين و گران‌سنگ است،‌ البته به معناي چيزي که مورد رغبت و ميل و به معناي عطا و بخشش فراوان از آن ياد مي‌شود.
همچنين «ليلة الرغائب» يعني شبي که ميل و توجه به عبادت و بندگي در آن فراوان است و بندگان خوب و شايسته خداوند دراين شب تمايل زيادي به رفتن به در خانه خداوند و ارتباط و انس با معبود خويش دارند، در اين شب عطا و بخشش خداوند فراوان است و بندگان مخلص خداوند با روي آوردن به بارگاه قدس ربوبي و خاکساري در برابر عظمت حق شايسته دريافت انعام و عطا و بخشش بيکرانه حق مي‌شوند.

عظمت و ارزش ليله الرغائب
درباره فضيلت و ارزش و عظمت آن مي توان دو جهت زير را بيان کرد: 1- از اين جهت که اصولا شب جمعه، خود داراي ويژگي و ارزش خاصي است و اعمال عبادي فراواني در آن وارد شده و زمان عبادت و مناجات و عرض حاجات با قاضي الحاجات است.
2- ماه رجب اولين ماه از ماههاي حرام (ماه هاي حرام عبارتند از: رجب، ذي القعده، ذي الحجه، محرم) و ماه خدا و هنگام عبادت و دعا و استغفار است و رحمت الهي در اين ماه در حال ريزش و نزول است، به همين جهت اين ماه را رجب الاصب گويند، چون «صب» به معناي ريختن است. پس ليله الرغائب، شرافت و ارزش شب جمعه و ماه رجب هردو را درخود جمع نموده و ارزشي دوچندان دارد.
در حديث است که حضرت نوح(عليه السّلام) روز اول اين ماه سوار بر کشتي شد و نجات يافت و فرمودند: کساني که با او هستند روزه بدارند و هر که اين روز را روزه بدارد آتش عذاب يک سال از او دور مي ‏شود و نيز طبق سخن حضرت صادق(عليه السّلام) خواندن زيارت امام حسين(عليه السّلام) در روز اول اين ماه مستحب و تأکيد شده است.

اعمال ليلة الرغائب
بدان‏که اولين شب جمعه ماه رجب را«ليلة الرغاب»(يعنى شب دلدادگان)مى‏گويند و براى آن عملى با فضيلت‏ بسيار از حضرت رسول صلى اللّه عليه و آله وارد شده که آن را سيّد در کتاب«اقبال»و علاّمه حلى در«اجازه بنى زهره»نقل کرده‏اند،بعضى از فضيلت آن اينکه به سبب انجام آن گناهان بسيار آمرزيده مى‏شود،و نيز نمازى در آن وارد شده که هرکه آن را به جاى‏ آورد هنگام شب اوّل قبرش حق تعالى ثواب آن را به نيکوترين صورت و با روى گشاده و درخشان و زبانى گويا به سوى‏ او مى‏فرستد،پس به او مى‏گويد:اى حبيب من تو را بشارت باد که از هر شدّت و سختى نجات يافتى،بنده مى‏گويد تو کيستى؟به خدا سوگند من چهره‏اى زيباتر از چهره تو نديدم،و سخنى شيرين‏تر از سخن تو نشنيدم،و بويى بهتر از بوى‏ تو نبوييدم!!پاسخ ميدهد:من ثواب آن نمازم که در فلان شب،از فلان ماه،از فلان سال به جاى آوردى‏ امشب نزد تو آمدم تا حقّت را ادا کنم،و مونس تنهايى تو باشم،و هراس را از تو برگيرم و هنگامى‏که در صور(شيپور قيامت) دميده شود،در عرصه قيامت سايه‏اى بر سرت خواهم افکند،پس خوشحال باش که خير هرگز از تو جدا نخواهد شد.کيفيت‏ اين نماز چنين است: اولين پنجشنبه ماه رجب را روزه مى‏دارى،چون شب جمعه داخل شود،ما بين نماز مغرب و عشا،دوازده رکعت نماز بجاى مى‏آورى،هر دو رکعت با يک سلام به اين ترتيب که در هر رکعت يک مرتبه سوره«حمد»و سه مرتبه«سوره قدر»و دوازده‏ مرتبه«سوره توحيد»ميخوانى
و هنگامى که از نماز فارغ شدى هفتاد مرتبه مى‏گويى:
اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ الْأُمِّيِّ وَ عَلَى آلِهِ [وَ آلِ مُحَمَّدٍ] .
خدايا!بر محمّد پيامبر درس ناخوانده و خاندانش درود فرست
سپس به سجده مى‏روى و هفتاد مرتبه ميگويى:
سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ
پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح
آنگاه سر از سجده بر مى‏دارى و هفتاد مرتبه مى‏گويى:
رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِيُّ الْأَعْظَمُ
پروردگارا!مرا بيامرز و بر من مهرورز و از آنچه از من مى‏دانى بگذر،تو خداى برتر و بزرگترى
دوباره به سجده مى‏روى و هفتاد مرتبه مى‏گويى:
سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ
پاک و منزّه است پروردگار فرشتگان و روح
سپس حاجت خود را مى‏طلبى که به خواست خدا برآورده خواهد شد.آگاه باش زيارت حضرت رضا عليه السّلام در ماه رجب مستحب است،و انجام آن در اين ماه امتياز خاصى دارد،همانگونه که انجام عمره در ماه رجب فضيلت دارد تا جايى که روايت شده انجام آن در اين ماه،در فضيلت همتاى حج است و نيز نقل شده:حضرت سجاد عليه السّلام در ماه رجب به عمره مشرّف شده بود،و شب‏ و روز نزد کعبه نماز مى‏خواند،و در حالى که پيوسته در سجده بود اين ذکر از زبان ايشان شنيده ميشد:
عَظُمَ الذَّنْبُ مِنْ عَبْدِکَ فَلْيَحْسُنِ الْعَفْوُ مِنْ عِنْدِکَ
گناه از بنده‏ات بزرگ شده،پس بگذر گذشت از سوى تو زيبا باشد .
التماس دعا

انتهای خبر /

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید